Binlerce orman yangınının çıkış nedeni ve failleri bulunamadı

Gaziantep'ten Dünya'ya Açılan Penecereniz
Döviz Kuru
Altin Fiyatlari

Binlerce orman yangınının çıkış nedeni ve failleri bulunamadı


Binlerce orman yangınının çıkış nedeni ve failleri bulunamadı

Türkiye’de son 5 yıl içinde 13.644 orman yangını meydana geldiği, bu yangınların 840’ının kasten çıkarıldığın bildirildi. 6671 yangının ise çıkış sebebi ve faillerinin bulunamadığı kaydedildi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Türkiye’de meydana gelen orman yangınlarını yazılı soru önergesi ile TBMM gündemine taşıdı. Gürer, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na, “Ülkemizde son 5 yılda çıkan orman yangını sayısı kaçtır? Aynı süre içinde meydana gelen orman yangınlarından ne kadar alan etkilenmiştir? Aynı süre içinde meydana gelen orman yangınlarında can kaybı olmuş mudur? Bu yangınların ne kadarı kasıtlı, ne kadarı faili meçhuldür? Kasıtlı olarak çıkarılan orman yangınlarının failleri bulunmuş mudur? Bulunmuşsa, bunlara nasıl bir cezai işlem uygulanmıştır?” sorularını yöneltti. 

 

38.909 HEKTAR ALAN ZARAR GÖRDÜ 

CHP’li Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Orman ve Su Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye’de son beş yıllık dönemde meydana gelen 13.644 orman yangınında 38.909 hektar orman alanın zarar gördüğünü bildirdi. 

 

 

6671 YANGININ FAİLİ BULUNAMADI 

Orman yangınlarının 840'ının kasten çıkarıldığı tespit edilerek, failleri hakkında adli işlem yapıldığını vurgulayan Bakan Eroğlu, 6.671 yangının çıkış sebebi ve failleri bulunamamıştır” dedi. Bakan Eroğlu’nun verdiği bilgiye göre; bu yangınlara müdahale esnasında da 2 orman muhafaza memuru ve 3 yangın işçisi hayatını kaybetti. 

CHP’Lİ GÜRER: GÜNDE ORTALAMA 7 ORMAN YANGINI, RAKAMLAR ÜRKÜTÜCÜ 

Orman ve Su Bakanı Eroğlu’nun açıklamalarını değerlendiren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, orman yangınları konusunda toplumun bilinçlendirilmesi için daha etkili yöntemlerin uygulanması gerektiğini söyledi. 5 yılda 13.644 orman yangının meydana gelmiş olmasının, günde ortalama 7 yangına tekabül ettiğini belirten CHP’li Gürer, yangınlara müdahale konusunda görevli ekibin, hem teknik hem de personel açısından daha donanımlı hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Kasten çıkarıldığı tespit edilen orman yangını ve failleri belli olmayan orman yangınları sayılarının ürkütücü olduğunu belirten CHP’li Ömer Fethi Gürer, “Bakanlığın açıklamasına göre, 5 yıl içinde 840 orman yangını kasten çıkarılmış. 6000'den fazla yangının ise failleri belli değil. Bu rakamlar çok fazla olduğu kadar ürkütücüdür. Bu konuda da caydırıcı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Ormanlar milli servet olmadan öte doğanın sağlıklı dokusunun güvencesi. Ormanları korumak ormanları geleceğe taşımak hepimizin görevi ama hükümet bu bağlamda daha çok mücadele ve gerekirse düzenleme yapmak zorundadır” dedi. 

sputniknews